Makascı Enerji

Yenilenebilir enerji yatırımlarımızla bugünün enerji ihtiyaçlarını karşılarken gelecek nesillere de daha yaşanabilir bir dünya bırakmayı hedefliyoruz.

Saygı ve Eşitlik

Tüm çalışanlarımız, paydaşlarımız ve müşterilerimize eşit ve saygılı davranmak temel değerlerimizdendir.

Ekip Çalışması

Makascı ailesi olarak kalıcı başarının bireysel olmadığını ve ancak ekip çalışmasıyla mümkün olduğunun bilincindeyiz.

Sürekli Öğrenme

Eğitim, araştırma ve öğrenmeyi kurumsal gelişimin temeli olarak görüyor ve çalışanlarımıza kendilerini geliştirme fırsatları sunuyoruz.

Güneş Enerji Santrali (GES)

Güneş enerjisi santralleri, güneş ışığından gelen enerji parçacıklarını elektrik enerjisine çeviren santrallerdir. Santrallerde, hesap makinelerindekine benzer fakat büyük ebatlarda güneş pilleri kullanılır. Güneş pilleri fotovoltaiktir. Üzerine gelen güneş ışınlarını elektriğe çevirirler. Bu pillerin ana maddesi kristal silisyum ve galyum arsenittir.

Güneş enerjisi santralleri yapım-işletme maliyetleri ve verim açısından kârlı bir enerji yoludur . Bu gerekçelerle yaygın olarak kullanılmamaktadır. Doğaya zararının minimum olması açısından geleceğin enerji üretim sistemlerinden birisidir.

Fransa’da güneş enerjisinin farklı biçimde kullanıldığı güneş enerjisi santrali bulunmaktadır.Bu santralde odakları kesişecek şekilde çukur aynalar ve bu çukur aynaların ışığını destekleyen düz aynalar mevcuttur. Aynaların odaklarının kesişim noktasında bir su havuzu bulunmaktadır.Güneşten aldığı ışığı odak noktsında birleştiren ayna, odak noktasında 1700 C’ye varacak ısı toplamaktadır.

Bu ısı, buhar enejisine, oradan buhar tribünleri ile elektrik enerjisine çevrilmektedir. Yakıt maliyeti sıfırdır.

Lisanssız Elektrik Üretimi

02 Ekim 2013 tarih ve 28783 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmelik” ve 02 Ekim 2013 tarih ve 28783 sayılı Resmî Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe giren “Elektrik Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretimine İlişkin Yönetmeliğin Uygulanmasına Dair Tebliğ” kapsamında kurulması planlanan üretim tesisleri için bilgilendirmeler aşağıdaki gibidir.

Başvuru Belgeleri

Dökümanı buradan İndirebilirsiniz

Tebliğ

Dökümanı buradan İndirebilirsiniz

Yönetmelik

Dökümanı buradan İndirebilirsiniz

Yönetmelik Ek

Dökümanı buradan İndirebilirsiniz

Foto Galeri

Makascı Enerji İletişim Bilgileri

Adres
Selçuk Mahallesi 32808 Sokak No: 1 Akşehir/KONYA
Telefon

Tel: +90 332 812 25 35

Faks: +90 332 812 77 93